1.Otwieramy obrazek na prezentację w Gimpie.

2. Tworzymy nowy plik (Plik->Nowy...-> W oknie mamy możliwość wpisania wymiarów tworzonego pliku. Moja prezentacja ma wymiary 950px x 790px.) Na koniec wszystko zatwierdzamy.
3. Kopiujemy otwarty wcześniej obrazek i wklejamy go na nową warstwę. W oknie "Warstwy" (Okna-> Dokowane okna dialogowe-> Warstwy) wybieramy Wklejoną warstwę i klikamy dodanie jej do obrazu:

4.W tym samym oknie (Warstwy) wybieramy warstwę "Tło" i wypełnianie kubełkiem. Dobieramy kolor odpowiedni do tła i klikamy gdziekolwiek na tworzoną prezentację.

5.Teraz przechodzimy na warstwę obrazka, klikamy dwukrotnie na jego nazwę i zmieniamy jego nazwę na Obraz (ma to na celu ułatwienie mi tłumaczenia wam co dalej- nie ma to w użytku codziennym konkretnego, jak dla mnie, zastosowania : ) )

6.Teraz ścieramy z warstwy Obraz niepotrzebne krawędzie, itd. W tym celu wybieramy z Przybornika gumkę, zmieniamy jej krycie i wielkość i ścieramy:

7.Na koniec łączymy warstwę Obraz z Tłem. Klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwę Obraz i wybieramy Połącz w dół.:

8.By narysować ramkę, z Przybornika wybierz Zaznaczenie prostokątne. Na screenie poniżej zaznaczona została również opcja Zaznaczenia prostokątnego, jaką jest zaokrąglanie rogów. Natomiast pod screenem 1. przedstawione zostały efekty końcowe obu zaznaczeń-
1) zaznaczenie zwykłe-prostokątne;

2)zaznaczenie z zaokrąglonymi rogami.

9.Rysowanie samej ramki musisz zacząć od zaznaczenia pola, które chcesz mieć jako ramkę. Następnie, klikając prawym przyciskiem myszy wewnątrz zaznaczenia, wybierz opcję Edycja->Rysuj wzdłuż zaznaczenia, tak jak na screenie poniżej:

Po otwarciu się okna "Rysowanie wzdłuż zaznaczenia" wybierz szerokość linii (ja preferuję 1px) i ewentualnie styl linii.:

Na koniec akceptujesz wszystko z tego okna.
10. Cieniowanie pod ramką. Nie odznaczasz zaznaczenia ramki. Znów klikasz prawym przyciskiem myszy wewnątrz zaznaczenia i wybierasz opcję Filtry->Swiatło i cień-> Rzucanie cienia. Ja wszystko ustawiłam tak:

Ale ty możesz wybrać dowolny kolor, rozmiary i promień rozmycia. W taki sam sposób narysować możesz drugą ramkę.

11. Na koniec łączysz wszystkie warstwy powstałe podczas tworzenia ramek.
12. Tekst na prezentacji: Wybierz z Przybornika dużą literę "A", a następnie przeciągnij na prezentacji myszką tam, gdzie chcesz mieć tekst.:

Następnie wpisz tekst np. twój login, pseudonim lub dowolną nazwę.

Możesz dodać cień pod ten tekst. Spójrz na pkt. 10. Ale przy tekście liczy się precyzja, więc musisz myszką "najechać" na którąś literę i dopiero wtedy przystąpić do robienia cienia. Jeśli nie trafisz- cień zrobi się pod całą prezentacją! Nie zapomnij, po dodaniu odpowiedniego cienia pod napis, połączyć warstwy cienia z warstwą napisu.
13. Napis "specjalny", czyli po prostu mniej widoczny, można uzyskać tak:

lub tak:

Sposób pierwszy to zmiana krycia warstwy- tylko nie przesadź, inaczej tekstu nie będzie widać. Drugi sposób to zmiana trybu warstwy. Osobiście sposób pierwszy polecam do ciemnych prezentacji, a sposób drugi do takich w stonowanych odcieniach, ale nie bardzo jasnych lub bardzo ciemnych.
14. Na koniec łączymy wszystkie warstwy (zawsze zaczynając od góry). Następnie, klikając na warstwę "Tło" prawym przyciskiem myszy, wybieramy "Dopasuj do wymiarów obrazu".
15. Można jeszcze zaznaczyć całą prezentację i obrysować ją dookoła, tak jak robione było przy ramkach. W tym celu wybierz Zaznaczenie-> Całość, a następnie kliknij wewnątrz zaznaczenia prezentacji prawym przyciskiem myszy wybierz Edycja-> Rysuj wzdłuż zaznaczenia.

Potem usuń zaznaczenie (Zaznaczenie-> Nic).
15. Krok ostatni to zapisanie skończonej prezentacji. W formacie .jpg zapisuj prezentacje nieprzezroczystym w formacie .png te przezroczyste, a w formacie .gif- ruchome prezentacje lub awatary.
I jak wam się podoba ?
Mikusia101